Piątek, 4 października 2024

Maszyny kuźnicze - cechy i zastosowania

1 października 2021

Sztuki i rzemiosła, które wytwarzają przedmioty sztuki poprzez deformację (zimną lub gorącą) metalu, nazywane są kowalstwem artystycznym.

Kucie na gorąco odbywa się poprzez wstępne podgrzanie metalu w piecu, a następnie przetwarzanie go za pomocą narzędzi udarowych i innych.

Aby uzyskać produkty przez kucie na zimno nie jest konieczne, aby użyć wstępnego ogrzewania, ale korzystanie z niektórych specjalistycznych urządzeń będzie wymagane.

Treść artykułu:

  • 1 Narzędzia do kucia artystycznego
  • 2 Rodzaje kowalstwa
  • 3 Maszyny do kucia artystycznego
    • 3.1 Maszyny kuźnicze
  • 4 Własnoręczne wykonanie maszyny
  • 5 Zakres kowalstwa artystycznego

Narzędzia do kowalstwa artystycznego

Podobnie jak w czasach starożytnych, głównymi narzędziami kowala są kuźnia i młot. Jest to standardowy element wyposażenia każdej kuźni. Kuźnia jest piecem, w którym obrabiany przedmiot jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury.

Metalowy blok, w którym obrabiany przedmiot jest kuty młotem, nazywany jest kowadłem. Istnieją różne wagi młotków używanych do obróbki detali. Ich waga waha się od minimum 200g do młotów kowalskich ważących 10kg i więcej. Mechanizacja wpłynęła również na pracę kowali. Do obróbki większych elementów stosuje się młoty parowe, hydrauliczne lub mechaniczne.

Innym ważnym narzędziem, bez którego trudno jest pracować w kowalstwie, są szczypce. Służą one do przytrzymywania części podczas obróbki. To narzędzie ma długie uchwyty i pomaga kowalom pracować z gorącymi częściami bez obawy o poparzenia.

Do narzędzi pomocniczych należy cały zestaw narzędzi kuźniczych - dłuta o różnej długości i szerokości bijaka. Dłuta, podcinaki, itp. Ponadto, w poważnym kowal używa kilku kowadeł.

Do kucia na zimno mistrzowie często używają takich narzędzi hydraulicznych jak skrobaki, dłuta, pilniki z różnymi nacięciami. Oprócz nich w kuźni można znaleźć narzędzia służące do żłobienia i dłutowania. Na pierwszy rzut oka, zestaw najwyższej klasy kowala, przypomina narzędzie chirurgiczne. Większość narzędzi służy zarówno do wykonywania elementów na potrzeby gospodarstwa domowego, jak i do kowalstwa artystycznego.

Oprócz wymienionych narzędzi w nowoczesnym warsztacie można znaleźć maszyny do kowalstwa artystycznego.

Rodzaje odkuwek

Kucie metalu odbywa się poprzez deformację obrabianego przedmiotu. W zależności od kształtu obrabianego przedmiotu, użytego narzędzia i metody obróbki, mistrz ma możliwość wykonania następujących prac - uzyskanie nierówności, spirali, wykrawanie lub cięcie.

Duże elementy z kutego żelaza są produkowane w częściach. Kowal najpierw pozyskuje poszczególne części, a następnie składa je w jedną całość. Łączenie części odbywa się za pomocą klamer, nitów, a niektóre z łączników można śmiało nazwać elementami dekoracyjnymi. Czasami stosuje się zarówno spawanie kuźnicze, jak i tradycyjne spawanie łukiem elektrycznym.

Dlatego większość kuźni wyposaża się w urządzenia do spawania elektrycznego i gazowego.

Maszyny do kucia artystycznego

Maszyny służące do kowalstwa artystycznego zastępują w istocie wiele narzędzi i urządzeń potrzebnych do uzyskania przedmiotów kutych. Kowal dostaje do dyspozycji jedną instalację, w skład zestawu wchodzi komplet urządzeń technologicznych, które pozwalają na produkcję najbardziej skomplikowanych części.

Wystarczy tylko zamontować obrabiany przedmiot, wymagane narzędzia i po prostu nacisnąć przycisk startowy na urządzeniu. W gruncie rzeczy ciężka praca kucia została zredukowana do pracy maszynisty.

Stosując tę klasę obrabiarek, można skrócić czas potrzebny do wyprodukowania pojedynczej części. Jest to szczególnie korzystne, gdy zamawiana partia części ma charakter seryjny.

Części są odkuwane za pomocą szablonów lub systemów sterowania numerycznego.

Zastosowanie maszyn kuźniczych zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce.

Maszyny kuźnicze

Na rynku dostępne są maszyny do kucia na gorąco, kucia na zimno i kucia uniwersalnego.

Zastosowanie technologii kucia na zimno pozwala na produkcję elementów kutych poprzez gięcie szablonami, kucie elementów okrągłych i spiralnych. Maszyny do kucia na zimno i oprzyrządowanie są używane do cięcia wykrojów i produkcji części takich jak spirale, pręty o spiralnym kształcie itp. Każdy z tych produktów jest produkowany na oddzielnej maszynie lub na specjalnych przyrządach produkcyjnych.

Własnoręcznie wykonane maszyny do kucia artystycznego mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie. Taki sprzęt nie jest wybitny pod względem wydajności, ale jest wystarczająco łatwy w produkcji. Zastosowanie napędu elektrycznego eliminuje konieczność użycia siły mięśni, ale jednocześnie projekt i wykonanie urządzenia stają się dużo bardziej skomplikowane.

W praktyce stosowane są następujące grupy maszyn:

  • Skręcanie - to skręcanie prętów lub pasków wzdłuż osi podłużnej. Takie skręcone części nazywane są skrętami.
  • latarnia - maszyna ta wykonuje dwie operacje. Pierwszy z nich polega na skręceniu elementu wzdłuż jego osi i jednoczesnym wygięciu go w pożądanym kierunku.
  • Twister - maszyna ta może być wykorzystywana do produkcji elementów w kształcie ślimaka do kucia artystycznego.
  • Giętarki - nazywane czasami giętarkami, służą do gięcia elementów pod żądanym kątem.
  • Wave (fala) - przeznaczone są do wytwarzania elementów w kształcie fali.

Obróbka końcówek prętów odbywa się na maszynach bezwładnościowych - tłoczących.

Własnoręczne wykonanie maszyny

Wieloletnie doświadczenie w użytkowaniu maszyn do kucia na zimno pokazuje, że samodzielne wykonanie maszyny nie należy do najłatwiejszych zadań, a wykonanie jej w warsztacie garażowym, bez użycia obróbki skrawaniem i odpowiednich narzędzi pomiarowych jest prawie niemożliwe.

Dlatego po otrzymaniu kompletu dokumentacji roboczej należy ją dokładnie przestudiować i zrozumieć, które części należy zamówić w firmie, a które można wykonać samodzielnie.

Mając kompletną dokumentację zamówienia, warto złożyć zamówienie na produkcję poszczególnych komponentów we własnym zakresie. Podstawa maszyny skrętnej, zaleca się stosowanie nowoczesnych urządzeń frezujących i tokarskich oraz przemysłowych urządzeń spawalniczych. Obróbka poza środkiem, gdzie przedmiot jest mocowany przed skręceniem, gwarantuje uzyskanie części o niskiej jakości.

Niektóre urządzenia do produkcji ślimaków są wytwarzane wyłącznie w oparciu o wiedzę rzemieślnika na temat sekwencji operacji.

Następujące materiały będą potrzebne do produkcji: stal walcowana, która odgrywa rolę podstawy, arkusze, na których można produkować ślimaka.

Zakres stosowania wyrobów kowalstwa artystycznego

Wyroby wykonane w technologii kowalstwa artystycznego znajdują zastosowanie w architekturze i wystroju wnętrz. Takie produkty są wykorzystywane do dekoracji zewnętrznej budynku. Wewnątrz budynków znajdują się schody i inne elementy wewnętrzne.

Fotel bujany z kutego żelaza

Uchwyt na butelki z kutego żelaza

Ławka z kutego żelaza dla domów wiejskich

Kuty stół do pergoli

Obiekty umieszczane na ulicach, w miejscach publicznych, parkach, ogrodach miejskich, np. ławki, kraty kute (ogrodzenia), słupki i inne obiekty małej architektury są wykonywane w technologii kutej.

Piękne drzwi z kutego żelaza do drzwi przejściowych

Kuty pierścień na drzwiach i inne elementy z kutego żelaza

Metalowe maty kwiatowe z kutego żelaza

Produkt z kutego żelaza na kwiaty na oknach

Za pomocą tej technologii produkowane są przedmioty kute o różnym przeznaczeniu, w tym ozdoby z delikatną metalową koronką.