Poniedziałek, 22 lipca 2024

Łuparka do drewna - co musisz wiedzieć

2 lutego 2021

 
O tej porze roku, kiedy jest tak zimno, że Jack Frost jest nie tyle skubanie na nosie, jak próbuje go odciąć z parą nożyc do żywopłotu, mój umysł dryfuje daleko do małego domku gdzieś, ciepły blask otaczający mnie jak płonący ogień z bali w palenisku płonie wesoło, kąpiąc pokój w komfortowym, ekologicznie akceptowalne ciepło, podczas gdy promienna Halle Berry przygotowuje grzane wino i mince pies, a Michael Bublé śpiewa coś łagodny w tle.
 
Cóż, to tyle z moich zimowych fantazji. Nie każdy lubi eggnog, ale czas pomyśleć o przygotowaniu polan Yule do ogniska, pieca lub palnika. Jednakże trzymanie siekiery na mrozie może wywołać szereg dolegliwości i bólów związanych z kręgosłupem. Łuparka do drewna może zmniejszyć wysiłek i przyspieszyć pracę. Ale jest wiele stylów i modeli do wyboru. Czytaj dalej, a ja przedstawię Ci podstawy, abyś mógł zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.
 
 
Rozłupywarka do kłód (lub łuparka do drewna, jak czasami są znane) jest urządzeniem mechanicznym, które wykorzystuje hydraulikę do napędzania kłód o mocny, metalowy klin, rozłupując je w celu uzyskania mniejszych kłód na opał. Rozłupywarka jest w efekcie mechaniczną siekierą, ale gdzie siekiera wykorzystuje siłę mięśni, grawitacji i uderzenia do rozłupywania drewna, rozłupywarka wykorzystuje ciśnienie, bezpieczniejszy i bardziej wydajny sposób rozłupywania.
Jakie są rodzaje rozłupywarek do kłód?
Bardzo ogólnie, dla naszych celów, łuparki do kłód są podzielone na cztery kategorie...
 
  • Elektryczne poziome
  • Elektryczne pionowe
  • Benzynowe pionowe
  • Benzynowe ciągnięte za sobą
W ramach tych kategorii, istnieje duża różnorodność funkcji, ale zajmiemy się tym później. Podstawowa metoda dzielenia pozostaje taka sama. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że im większy tonaż posiadasz, tym trudniejszą, większą lub twardszą kłodą drewna możesz się zająć. Większy tonaż może również pomóc w poradzeniu sobie z drewnem sękatym lub niesezonowanym.
 
Co to jest tonaż?
 
Tonaż jest miarą nacisku i jest używany do oceny ilości nacisku, jaki może wywierać każda łuparka do drewna. Podstawowy model z wejściem poziomym wywiera zazwyczaj około 4 lub 5 ton nacisku, podczas gdy większe wersje, które sprzedajemy, mogą z łatwością wywierać około 12 do 25 ton.
 
Nie chciałbyś próbować rozłupywać bardzo twardej, grubej, twardej kłody drewna za pomocą łuparki o małym tonażu, więc dobrze jest wiedzieć, jaki typ i rozmiar drewna rozłupujesz i ile będziesz potrzebował.
 
Jakie rodzaje drewna są odpowiednie do rozłupywania?
 
Teoretycznie każde drewno może być rozłupane za pomocą łuparki, ale pamiętaj, że przygotowujemy drewno na opał, a nie budujemy model Arki Noego w skali, więc najlepiej jest pracować z drewnem, które jest odpowiednie dla domowych kominków i palników.
 
Kilka dobrych przykładów to jesion, brzoza i buk; pamiętając, że chcemy, aby kłody były dość łatwe do rozłupania. Cedr pali się dobrze, podobnie jak wiąz. Sosna ma tendencję do plucia podczas spalania, ale jest obfita i jest jednym z najłatwiejszych do rozłupania drewna. Drewno jabłoni jest dobre, ale wymaga sezonowania. Głóg, leszczyna, ostrokrzew i jawor są również dobre.
 
Jeśli nie jesteś typem drwala, który w wolnym popołudniu z radością ścina powalone dęby, możesz po prostu rozłupywać dostarczone Ci drewno, więc upewnij się u swojego dostawcy, jakie drewno jest dostarczane, gdy rozważasz rozłupywanie.
 
Jakiej wielkości kłody mogę rozłupać?
 
Jak już wcześniej wspomniałem, to naprawdę zależy od posiadanej łuparki, tonażu, stanu drewna itp. Jednakże, jako bardzo przybliżony przewodnik, jeśli planują Państwo rozłupywanie mniejszych gałęzi o średnicy do 25 cm i długości do 52 cm, elektryczna pozioma łuparka do drewna o wadze od 4 do 5 ton będzie w sam raz.
 
Jeśli planujesz zająć się dużymi sekcjami, które mają więcej niż 60 cm średnicy, będziesz potrzebował czegoś bliższego 25 tonom nacisku.
 
Każdy model rozłupywarki, który sprzedajemy na naszej stronie internetowej, zawiera tabelę specyfikacji, która określa maksymalny rozmiar kłody, z którą może sobie poradzić.
 
Poziome lub pionowe łuparki do kłód. Jak wybrać?
 
To naprawdę proste. Mniejsze elektryczne poziome łuparki do kłód, które sprzedajemy są idealne, gdy masz mniejszą objętość i mniejsze rozmiary kłód. Są one najbardziej popularny typ i będzie doskonale nadaje się do większości ludzi potrzeb. Mogą być obsługiwane albo na poziomie podłogi lub na ławce, a w niektórych przypadkach są dostarczane z podstawką umożliwiającą pracę na wysokości odpadów.
 
Sprzedawane przez nas elektryczne i benzynowe pionowe łuparki do kłód są maszynami średniej wielkości, które mogą poradzić sobie z większym zakresem rozmiarów kłód i większą objętością. Są one idealne, jeśli zamierzasz regularnie przygotowywać drewno opałowe i masz większą nieruchomość z być może więcej niż jednym palnikiem na drewno. Maszyny te posiadają regulowane płyty bazowe pozwalające na skonfigurowanie łuparki w zależności od rozmiaru kłód dla maksymalnej wydajności.
 
Najpotężniejsze łuparki do kłód, które sprzedajemy, to zasilane benzyną maszyny poziome, które generalnie będą miały hak holowniczy jakiegoś rodzaju, umożliwiający podczepienie ich do traktora ogrodowego, ATV lub pojazdu silnikowego, w zależności od mocowania. Są to maszyny o wysokiej wydajności, które są idealne dla każdego, kto regularnie tnie drewno i musi obsługiwać wszystkie rodzaje drewna z łatwością. Niektóre modele oferują również dodatkową prędkość i wydajność, więc te maszyny mogą być rozważane przez tych, którzy chcą zaoszczędzić czas.
 
Istnieje więcej różnic pomiędzy łuparkami poziomymi i pionowymi, ale tym wszystkim zajmiemy się później.
 
Elektryczne czy benzynowe?
 
Ach. Odwieczne pytanie - istotne dla tak wielu narzędzi. Elektryczne łuparki do kłód, choć mają tendencję do bycia mniej wydajnymi, mogą być używane wewnątrz, w garażu, drewutni, a nawet w kuchni, jeśli masz wyrozumiałego współmałżonka, i są ciche, nie wymagają konserwacji i są dość ekonomiczne.
 
Rozłupywarki benzynowe mają większą moc, ale nie powinny być używane w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na opary. Ponieważ jednak nie posiadają kabla, mogą pozwolić Ci na swobodę pracy w ogrodzie, na podwórku lub w głębi zaczarowanego lasu, jeśli tylko zechcesz... choć jeśli zobaczysz dwoje dzieci w Lederhosen uciekających z domu zrobionego ze słodyczy, nie angażuj się!
 
A więc, która łuparka do drewna jest dla mnie odpowiednia?
 
To naprawdę zależy od tego, ile drewna masz do rozłupania, ile kłód potrzebujesz, ile kominków lub pieców musisz zapewnić, jak duże jest drewno i jak nowe, stare, mokre lub suche, sezonowane lub nie sezonowane jest.
 
Jeśli mieszkasz na przedmieściach, masz dostęp do rozsądnych dostaw drewna, masz jeden ogień i palnik na drewno, prawdopodobnie będziesz potrzebował czegoś domowego i elektrycznego. Jeśli jednak mieszkasz w połowie drogi na wzgórze w wiejskim Shropshire, masz kuchenkę na paliwo stałe, palnik na drewno i otwarty ogień w wielkiej sali, z którego wikingowie byliby dumni... cóż, widzisz, dokąd zmierzam.
 
Ale aby być nieco bardziej szczegółowe, będziemy patrzeć na różne rodzaje w kolejności. Mamy do czynienia z elektrycznym lub benzyny wybór więc spojrzeć na niektóre z innych różnic....
 
Elektryczne poziome łuparki do kłód
 
Elektryczna pozioma łuparka do kłód zazwyczaj siedzi na ziemi i jest odpowiednia dla przeciętnego lub mniejszego gospodarstwa domowego. Są one zazwyczaj kompaktowe i idealne do produkcji kłód dla palników, kominków i pieców. Są one czasami sprzedawane z podstawkami, aby je podnieść i ułatwić zginanie pleców, a niektóre są wyposażone w kółka transportowe do łatwego przechowywania.
 
Elektryczne i benzynowe pionowe łuparki do kłód
 
Elektryczne pionowe łuparki do kłód i benzynowe pionowe łuparki do kłód są nieco łatwiejsze w użyciu, ponieważ są one obsługiwane w pozycji pionowej z klinem poruszającym się w dół przeciwko kłodzie. Są one wykonane dla szerszego zakresu długości kłód. Kłoda spoczywa na płycie bazowej, zwykle regulowanej, co oznacza, że jeśli rozłupujesz krótsze kłody, klin nie musi się tak daleko poruszać, oszczędzając czas i energię.
 
Maszyna pionowa, elektryczna lub spalinowa, często posiada kółka, dzięki czemu można pracować w różnych miejscach.
 
Nasze elektryczne maszyny pionowe mają tonaż od 5 do 6 ton, a nasze benzynowe modele pionowe mają tonaż od 7 do 10 ton.
 
Przyczepiane łuparki do kłód
 
Jeśli chodzi o łuparki do drewna do ciągnięcia za sobą, jesteśmy ogólnie z powrotem do modeli poziomych, z oczywistych powodów (nie jest łatwo holować coś pionowego, chyba że jest to na ciężarówce). Jednakże, niektóre z nich będą pracować w pionie, gdy są już na miejscu.
 
Ten typ łuparki do kłód będzie napędzany silnikiem benzynowym, a modele, które sprzedajemy mają ciśnienie od około 12 ton aż do 25 ton dla ciężkiego rozłupywania większych, sękatych kłód z twardszymi ziarnami.
 
Dostępne są różne zaczepy do holowania, niektóre mają zaczep kulowy do samochodów typu SUV, a niektóre są wyposażone w zaczepy szpilkowe do holowania za traktorami do trawy i niektórymi pojazdami ATV.
 
Nie są one przystosowane do jazdy po drogach i są przeznaczone do użytku domowego lub lekkiego użytku komercyjnego na terenach prywatnych, drogach prywatnych i w lesie.
 
Jakie są główne cechy, które należy wziąć pod uwagę?
 
Oczywiście, istnieje wiele różnych cech i funkcji w różnych typach i zakresach. Niektóre z nich wymieniłem już wcześniej, ale warto je przypomnieć. Oto krótka lista cech, na które należy zwrócić uwagę:
 
Stojaki - jak wspomniano wcześniej, są one przydatne do podniesienia elektrycznej poziomej łuparki do kłód z poziomu podłogi, aby usunąć potrzebę, abyś się schylił.
 
Bezpieczeństwo obsługi dwiema rękami - oznacza to, że do obsługi wymagane są obie ręce dla bezpieczeństwa.
 
Kółka ułatwiające transport - od małych, prostych kółek w bardziej podstawowych modelach, do dużych kółek z wytrzymałymi oponami terenowymi w niektórych ciągnionych za sobą łuparkach do kłód; umożliwiają one przechowywanie, transport i rozłupywanie w ruchu.
 
Uchwyt transportowy - wygoda/wygoda, która ułatwia przemieszczanie łuparki z jednego miejsca pracy do drugiego.
 
Wygodne uchwyty z gumy/gąbki - niektóre rozłupywarki mają ergonomiczne uchwyty i komfortowe rękojeści. Jest to przydatne, jeśli pracujesz przez dłuższy czas, ponieważ redukują one wpływ wibracji i po prostu sprawiają, że praca jest przyjemniejsza.
 
Płyta do kłód z regulacją wysokości - są one bardzo przydatne w przypadku kłód o różnych rozmiarach i, jak już wspomniałem wcześniej, są cechą pionowych łuparek do kłód. Zazwyczaj są one regulowane w trzech pozycjach, czasami w dwóch. Rzadko spotykaną, ale powiązaną cechą jest włączenie prowadnic ślizgowych pomiędzy kolumną rozłupującą a rurą prowadzącą w celu szybszej i prostszej regulacji wysokości.
 
Osłonięte dźwignie sterujące - dokładnie tak, jak to brzmi. Nie dość, że Państwa ręce są odsunięte od roboczego końca rozłupywania, to jeszcze dźwignie obsługowe są osłonięte dla większego bezpieczeństwa.
 
Zaciski - niektóre pionowe modele mają zaciski do bezpiecznego przytrzymywania kłód podczas rozłupywania. Niektóre z nich są regulowane, aby przyjąć różnej wielkości kłody, a niektóre mają szczękowe uchwyty, które przyjmują różne rozmiary.
 
Rozchylane stopy - nie są tak "stricte balowe" jak się wydaje. Są to regulowane nóżki, które rozsuwają się, aby zapewnić większą stabilność. Rzadko spotykana cecha, choć większość pionowych łuparek do kłód ma swoją własną metodę stabilizacji podstawy, często z cięższą podstawą lub stałymi, rozchylonymi stopami.
 
Włącznik/wyłącznik z wyzwalaczem napięcia zerowego i funkcją zatrzymania awaryjnego - tak jak to brzmi; ulepszona funkcja bezpieczeństwa, którą można znaleźć w kilku modelach.
 
Sprężynowy powrót - dzięki temu klinga szybciej wraca do pozycji wyjściowej. Jest to rzadka funkcja, ale jeśli masz dużo polan do przejścia, lub jesteś typem osoby, która wpatruje się w czajnik z funkcją szybkiego gotowania mówiąc "No dalej!" - to jest to przydatne.
 
Kołyska na kłody - cecha charakterystyczna dla łuparek poziomych, dodaje stabilności, zapobiegając spadaniu kłód podczas procesu.
 
Podwójna prędkość - w standardowej łuparce do drewna, klin porusza się w kierunku kłody z taką samą prędkością, z jaką faktycznie rozłupuje drewno, tzn. dość wolno. Ta funkcja podwójnej prędkości oszczędza czas i energię, ponieważ klin porusza się w kierunku kłody z prędkością, a następnie zwalnia, aby wywrzeć nacisk, co zapewnia wydajność.
 
Jak bezpieczne są łuparki do kłód?
 
Cóż, przede wszystkim pamiętaj, że łuparki do drewna są narzędziami zasilanymi energią elektryczną i jak wszystkie tego typu przedmioty powinny być traktowane z najwyższym szacunkiem. Jednak są one całkowicie bezpieczne w użyciu, jeśli są obsługiwane prawidłowo i z odpowiednią ostrożnością.
 
Klin w łuparce nie jest ostry; to siła nacisku i kształt klina powodują rozłupywanie kłód. Ponadto wszystkie nasze rozłupywarki są wyposażone w elementy zabezpieczające. Do obsługi każdego z naszych modeli wymagana jest obsługa oburęczna, a więc obie ręce muszą być na dźwigniach sterujących lub przełącznikach i trzymane z dala od czynności rozłupywania.
 
Mimo to, zalecamy odpowiedni ubiór i unikanie noszenia luźno zwisających przedmiotów. Zalecamy również noszenie okularów ochronnych i najlepiej rękawic roboczych w celu ochrony przed odpryskami.