Czwartek, 19 września 2024

Giętarka do profili aluminiowych

23 października 2021

Profil aluminiowy znajduje szerokie zastosowanie w produkcji szaf i innych konstrukcji. Jest on przetwarzany w procesie produkcji. Do jego gięcia używa się różnych maszyn. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu. Jego koszt jest dość wysoki. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest samodzielne wykonanie maszyny do gięcia profili aluminiowych.

Treść artykułu:

  • 1 Przeznaczenie
  • 2 Rodzaje konstrukcji
  • 3 Zasada działania
  • 4 Samodzielne wykonanie maszyny
    • 4.1 Montaż konstrukcji
  • 5 Wniosek

Przeznaczenie

Giętarka jest stosowana w produkcji różnych materiałów. Służy do obróbki rur, profili aluminiowych i innych materiałów. Przedmioty obrabiane mogą mieć różne przekroje. Za pomocą tego urządzenia obrabiane są metalowe pręty i ceowniki. W zależności od konstrukcji, urządzenie może obrabiać cały obrabiany przedmiot lub tylko jego określoną część.

W domowym warsztacie do obróbki materiałów wykorzystuje się sprzęt wykonany własnoręcznie. Jego cechą szczególną jest to, że może giąć materiał bez wstępnego nagrzewania. Zasada działania oparta jest na walcowaniu na zimno, co znacznie upraszcza i przyspiesza przetwarzanie produktów.

Nowoczesne maszyny umożliwiają obróbkę materiałów o dowolnej złożoności. Materiał może być łatwo zwinięty w spiralę lub obwód zamknięty, lub kąt gięcia może być regulowany. Maszyna jest używana do walcowania jednego elementu na raz. Cała praca wykonywana jest za pomocą specjalnych wałków umieszczonych na powierzchni roboczej w ustalonym wzorze.

Rodzaje konstrukcji

Maszyna do gięcia profili aluminiowych szaf i karniszy może być kilku typów:

  • Elektryczne. Taka maszyna ma duże rozmiary. Najczęściej wykorzystuje się go do celów przemysłowych. Nie mniej popularne są małe urządzenia do domu. Służą one do obróbki elementów o małym przekroju poprzecznym. Służy do wykonywania gięć o maksymalnej precyzji.
  • Hydraulika. Służy do walcowania wyrobów metalowych, w produkcji seryjnej. Są one stosowane przy budowie rurociągów.
  • Instrukcja obsługi. Szeroko stosowane w warsztatach domowych. Często są one wykonywane ręcznie przez rzemieślników. Wadą jest prosta konstrukcja i mała funkcjonalność. Maszyna ręczna przeznaczona jest do gięcia profili aluminiowych szaf przesuwnych i gzymsów o małym przekroju.

Ręczna maszyna do gięcia profili aluminiowych

Model elektryczny

Giętarka do profili poziomych

Pomimo pewnych wad, maszyny ręczne są jednymi z najbardziej akceptowalnych opcji do użytku domowego.

Taki sprzęt można wyprodukować w domu, wyposażając swoje stanowisko pracy w niezbędne narzędzia.

Zasada działania

Zasada działania opiera się na tym, że obrabiany przedmiot jest walcowany, w wyniku czego powstaje zgięcie. Przed rozpoczęciem pracy urządzenie musi być uziemione. Dotyczy to w szczególności konstrukcji z napędem elektrycznym.

Przed użyciem należy wytrzeć wałki i obrabiany przedmiot suchą szmatką, uruchomić urządzenie i pozostawić je na pół godziny na biegu jałowym. Jeśli podczas pracy wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, urządzenie jest zatrzymywane i dokonywane są odpowiednie regulacje. Jeśli konstrukcja na to pozwala, rolki są regulowane.

Profil jest najpierw zaciskany pomiędzy rolkami, a następnie walcowany. Promień krzywizny jest regulowany poprzez opuszczanie i podnoszenie rolki roboczej.

Samodzielne wykonanie urządzenia

Jeśli urządzenie będzie używane do gięcia półfabrykatów o różnych rozmiarach, należy zwrócić uwagę na profesjonalne modele, które mają wysoką funkcjonalność i wydajność. W innych przypadkach, racjonalne jest użycie maszyny wykonanej ręcznie. Mówimy tu o urządzeniach ręcznych.

Przed wykonaniem maszyny należy określić przekrój poprzeczny obrabianego elementu. Jeśli średnica obrabianego przedmiotu jest mniejsza niż 2 cm, potrzebna będzie płyta betonowa. W nim wywiercone są otwory na metalowe pręty. Pręty te będą pełniły rolę rolek. Jeśli średnica obrabianego przedmiotu wynosi 2 cm lub więcej, maszyna do gięcia ma bardziej złożoną konstrukcję.

W tym przypadku maszyna będzie składać się z solidnej podstawy, na której zamocowane są rolki. Krawędzie boczne wałków mają przekrój kołowy. Promień krawędzi odpowiada średnicy giętego przedmiotu. Obrabiany przedmiot jest prowadzony przez rolki. Jego ruch odbywa się za pomocą wciągarki. Po uzyskaniu przez materiał wymaganych krzywizn wciągarka zostaje zatrzymana.

Montaż konstrukcji

Urządzenie składa się z określonych zespołów. Każdy element jest wykonywany oddzielnie, po czym następuje złożenie całości. W pierwszej kolejności montowana jest rama. Wykorzystywany jest tutaj stół warsztatowy lub zwykły stół. Aby maszyna stała stabilnie i niezawodnie, do wykonania nóg zaleca się użycie rur o ustalonej średnicy lub ceowników. Zamocować części za pomocą spawania lub śrub.

Następnym krokiem jest montaż przenośnika. Zespół składa się z dwóch walców ustawionych naprzeciw siebie. Dużą uwagę zwraca się tutaj na koła łańcuchowe. Są one mocno przytwierdzone do wałów. Następnie montowany jest napinacz, który w swojej konstrukcji posiada zębatkę. Służy do regulacji napięcia łańcucha.

Ważnym elementem jest mechanizm zaciskowy. Służy do tego zwykły zacisk mocujący. Po wykonaniu wszystkich części i podzespołów następuje montaż urządzenia. Tutaj urządzenie do przetwarzania profilu aluminiowego z własnymi rękami można uznać za gotowy. Aby zapewnić, że w procesie wytwarzania narzędzia nie pojawią się problemy, konieczne jest dokładne przestrzeganie rysunku. W końcowym etapie jest on testowany w działaniu, co pozwala na określenie jakości i dokładności montażu.

Wniosek

Wykonując prace podczas instalacji nie należy zapominać o środkach ostrożności. Nieostrożne obchodzenie się z urządzeniem może spowodować obrażenia zagrażające życiu. Jest to często przyczyną uszkodzeń części, które można przetaczać. W ten sposób stają się one bezużyteczne.