Czwartek, 20 czerwca 2024

Ręczne kucie na zimno ślimaka

18 października 2021

Kucie na gorąco jest znane ludzkości od czasów starożytnych. obrabiany przedmiot był kształtowany poprzez uderzanie w niego ciężkim młotem. W ten sposób produkuje się broń i narzędzia, naczynia domowe i biżuterię.

Kucie na gorąco wymaga wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego rzemieślnika, wymaga dużego nakładu pracy, materiałów i skomplikowanego sprzętu. Kucie na zimno umożliwia wytwarzanie produktów z odkuwek kwadratowych i okrągłych bez użycia drogich i kłopotliwych urządzeń oraz bez tworzenia skomplikowanych procesów.

Treść artykułu:

 • 1 Metoda kucia na zimno
 • 2 Rodzaje, budowa i zasada działania ślimaka
 • 3 Własnoręczne wykonanie prostego ślimaka
 • 4 Jak zrobić ślimaka do kucia na zimno?
  • 4. 1 Monolityczny ślimak stały
  • 4.2 konstrukcja demontowalna
  • 4.3 demontowalny ślimak z obrotem
 • 5 Schemat kucia ślimaka
 • 6 Wniosek

Metoda kucia na zimno

Proces ten oparty jest na właściwościach plastycznych metalu. Po różnych trzpieni i urządzeń mechanicznych, pręt jest wygięte w różnych kierunkach, skręcone, i formowane w różnych kształtach. W celu połączenia części przedmiotów obrabianych przeprowadzana jest dodatkowa obróbka. Wykorzystywane są do tego operacje spawalnicze i ślusarskie. Maszyny poziomu podstawowego są dość proste i są obsługiwane przez siłę mięśni rzemieślnika. Technologię można opanować w domowym warsztacie.

Minimalny zestaw urządzeń kuźniczych do kucia metali na zimno obejmuje:

 • Giętarki, czyli giętarki - służą do gięcia detali do zadanego kąta i promienia.
 • Twistery, czyli skręcarki - służą do skręcania detalu (lub grupy detali) wokół jego osi podłużnej.
 • Fala - służy do tworzenia periodycznych wygięć w różnych kierunkach.
 • Kuźniarka ślimakowa - służy do tworzenia spiralnych zawijasów na końcu pręta.

Kucie na zimno

Twister do kucia na zimno

Fala do wykonywania falistych wygięć w obrabianym przedmiocie

Gięcie do kucia na zimno

Czy mogę się sam wykuć? Potrzebne są do tego jedynie podstawowe umiejętności ślusarskie, konstrukcyjne i obróbcze.

Wielu domowych rzemieślników wykonało ślimaka - maszynę do samodzielnego kucia na zimno, bez użycia drogich komponentów.

Rodzaje, budowa i zasada działania ślimaka

Stosuje się kilka odmian tej popularnej maszyny. Wszystkie one wykorzystują ogólną zasadę działania. Pasek lub sztabka metalu z siłą dociskana do nieruchomego szablonu lub ruchomego ślimaka paska narzędziowego, zmuszając go do przyjęcia wymaganego kształtu na rysunku.

Monolityczny ślimak do kucia na zimno

Zdejmowana konstrukcja ślimaka

Zdejmowana konstrukcja ślimaka z możliwością obrotu

Istnieją:

 • Monolityczny, nierozłożony ślimak, wykorzystujący nieruchomy metalowy szablon. Jest on używany do produkcji serii identycznych produktów
 • Konstrukcje rozłączne - gięcie odbywa się wokół sworzni umieszczonych w otworach w litej płycie. Nadaje się do produkcji unikalnych części o złożonych konfiguracjach i ograniczonych przekrojach prętów.
 • Ślimaki przędziorki - skomplikowane w budowie, ale zdolne do wytwarzania identycznych, skomplikowanych w kształcie części z dużą precyzją.

Własnoręczne wykonanie prostego ślimaka

Kucie na zimno wymaga dużego nakładu pracy. Zanim samodzielnie wykonasz ślimak do kucia na zimno, będziesz musiał znacznie wzmocnić zwykły stół warsztatowy lub zbudować nowy.

Urządzenie należy zmontować samodzielnie na stole warsztatowym wykonanym z płyty o grubości co najmniej 4 mm. Następnie potrzebny jest rysunek do samodzielnego wykonania ślimaka do kucia na zimno. Należy zaznaczyć na nim zarys przyszłego wyrobu, a na wewnętrznej stronie obrysu wpisać kontury nierozbieralnego szablonu lub rozbieralnych segmentów.

Jak zrobić ślimaka do kucia na zimno?

Rozważmy wykonanie trzech wariantów ślimaka do kucia na zimno:

 • monolityczne nierozbieralne;
 • demontowalna konstrukcja;
 • składany ślimak z obrotem.

W zależności od możliwości domowego rzemieślnika, planów produkcyjnych, liczby przyszłych rozmiarów, można wybrać jedną z tych opcji.

Monolityczny ślimak stacjonarny

Dużą uwagę należy zwrócić na rozwój wzoru, ponieważ będzie bardzo trudno dokonać korekty wymiarów i konfiguracji po spawaniu do płyty. Obroty przyszłej spirali powinny być rozstawione co 12-13mm, pamiętając o tym, że pręt 10mm powinien zmieścić się w rowkach.

Płyta bazowa o średnicy 80 cm jest wycięta z blachy o grubości 4 mm, a szablon do lokaja jest wycięty i ukształtowany z taśmy o grubości 3 mm, zgodnie z rysunkiem. Aby ułatwić gięcie, szablon powinien być kalcynowany i fazowany na górnej stronie, a dolna część powinna być przyspawana do podstawy po obrysie.

Podstawa jest przymocowana do ramy za pomocą śrub lub zacisków. Dzięki temu mocowaniu można stosować różne szablony w zależności od potrzeb.

Zdejmowana konstrukcja

Szablon do kucia na zimno jest wykonany z blachy stalowej o grubości nie mniejszej niż 10 mm i jest przykręcony do podstawy. Produkcja produktu rozpoczyna się od wewnętrznego loka. Końcówka przedmiotu obrabianego zostaje zaciśnięta w rowku na wewnętrznym segmencie szablonu.

Wskazane jest, aby dodatkowo zacisnąć go małym zaciskiem dla ubezpieczenia. Za pomocą dźwigni z dużym ramieniem wykonanym z 2 cm pręta, pozostała część detalu zostaje mocno przykręcona do szablonu. Konstrukcja może zostać ulepszona poprzez zastosowanie dźwigni z dołączonym ruchomym łożyskiem.

Obrotowe spiralki dzielone

W tej wersji szablon ślimaka, zwany pługiem, jest zamontowany na solidnej płycie o grubości 4-10 mm. Odbywa się to poprzez obracanie wału, na którym zamontowany jest wolny koniec. Wał jest obracany za pomocą dźwigni lub bramki przyspawanej do górnego końca. Lemiesz może być wykonany z kilku segmentów połączonych obrotowymi sworzniami. Krzywiznę powierzchni dzielonej można regulować za pomocą specjalnych śrub regulacyjnych. W powierzchni podstawy musi być wykonany system otworów w celu zamocowania segmentów redlic w położeniu określonym na rysunku.

Kute na zimno sanie z odkładanym lemieszem z przegubowymi sworzniami są trudne do wykonania w przydomowym warsztacie. Szybciej i taniej jest zlecić produkcję tych części. Najlepszą opcją jest dokonanie podziału bez fug. Należy wykonać rysunek części szablonu i zaznaczyć na nim otwory mocujące.

Wywiercić w podstawie system otworów do zamocowania części redlic w różnych pozycjach dla różnych krzywizn.

Teraz możesz przesuwać wsporniki z otworu do otworu, aby tworzyć łuki o różnych promieniach.

Rysunki ślimaków do odkuwania

Początkujący rzemieślnicy lekceważą znaczenie fazy projektowania i wykonują wzory do kucia na zimno na oko. To może wystarczyć, aby "poczuć metal" i zrozumieć proces.

Jednak, aby osiągnąć jak najlepszy wynik, aby uzyskać piękne produkty, a tym bardziej, jeśli masz zamiar seryjnej produkcji identycznych elementów, produkcja maszyny muszą dokonać dokładnych obliczeń wszystkich parametrów - kąty i promienie zgięcia, momenty obrotowe, ostateczny wysiłek i inne parametry. Dokładne obliczenia pozwalają własnym rękom na wykonanie wysokiej jakości maszyny do kucia na zimno, która będzie miała długą żywotność i będzie cieszyć się wygodą pracy i jakością estetycznych produktów.

Wniosek

Ślimak do kucia na zimno jest niezbędnym urządzeniem, za pomocą którego mistrz tworzy produkty o różnych kształtach i rozmiarach. Bez takiego narzędzia po prostu nie da się obejść. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby zmontować to urządzenie własnymi rękami. Ważne jest, aby wcześniej opracować projekt. Niezależnie od tego, czy jest to ślimak masywny, czy prefabrykowany, musi mieć niezawodne połączenia oraz zapewniać prostą i wydajną pracę. Dźwignia powinna być wykonana w taki sposób, aby wymagała jak najmniejszego wysiłku.