Czwartek, 20 czerwca 2024

Poradnik zakupu łuparki do drewna

9 lutego 2021

Moc, prędkość, czy jedno i drugie? Ile ton siły potrzebuję?

Czynniki operacyjne

Pierwszą rzeczą, którą musisz określić przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj łuparki do kłód kupić, jest to, ile ton siły potrzebujesz. Czy potrzebujesz mocy, prędkości, czy obu? A to, jaki rodzaj drewna rozłupujesz, będzie dużym czynnikiem przy podejmowaniu tej decyzji.

Miękkie drewno, jak sosna, cedr i cyprys, łatwo się rozłupuje i nie wymaga dużego tonażu. Jeżeli rozłupują Państwo głównie miękkie, proste drewno lub suche, wysezonowane drewno, wystarczy 22 do 28 ton mocy.

Jeśli wolno palące się twarde drewno będzie używane w piecu tej zimy, wtedy ilość ton siły, jaką może wytworzyć łuparka, ma dużo większe znaczenie. Twarde gatunki drewna, takie jak dąb, jesion i topola wymagają nieco większej mocy do rozłupywania. Szczególnie twarde drewno, takie jak wiąz, które jest niezwykle trudne do rozłupania z powodu zazębiających się słojów.

Rozłupywarka o mocy 37 ton, taka jak RS-537 lub RS-737, szybko poradzi sobie z większością odmian twardego drewna. Z 37 tonami mocy, "nie dające się rozłupać" stosy zaczną odchodzić naprawdę szybko. Ma tonaż pozwalający na przebicie się przez okrąglaki o dużej średnicy i poradzi sobie nawet z twardym, zielonym drewnem.

Prędkość łuparki może być bardziej szkodliwym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Szybki czas cyklu, jak w przypadku 22-tonowej łuparki do drewna RS-322, to świetny wybór. Seria 300 łuparek do drewna jest również wyposażona w hydrauliczny podnośnik kłód, dzięki czemu uciążliwe zadanie podnoszenia kłód na belkę staje się przeszłością.

Seria 700 jest nawet wystarczająco szybka, aby konkurować z niektórymi maszynami do obróbki drewna. Dwuosobowy zespół może wyprodukować sznur 30-calowego drewna, który zaspokoi najbardziej głodny kocioł na świeżym powietrzu w nieco ponad godzinę - czasami mniej!

Ważnym czynnikiem operacyjnym są wąskie gardła. Ponadwymiarowe porty w zaworach i cylindrach zwiększają przepływ, zmniejszając jednocześnie tarcie, a więc i ciepło - najgorszego wroga łuparek. Wszystkie nasze łuparki mają dużą pojemność płynu i ¾ calowe porty tam, gdzie ma to największe znaczenie, utrzymując płyn hydrauliczny w chłodzie i swobodnym przepływie.

Czynniki techniczne

To, ile ton siły i jak szybka jest łuparka do drewna, zależy od jej cylindra, źródła zasilania i pompy. Nie można uzyskać większej mocy lub prędkości przez zwiększenie rozmiaru jednego z tych elementów. Wszystkie trzy są sercem i duszą łuparki do drewna.

Weźmy pod uwagę cylinder rozłupywarki. Średnica wewnętrzna (ID) i rozmiar pręta cylindra są parametrami, które mają największe znaczenie. Im większy pręt cylindra, tym szybciej będzie on wykonywał ruch powrotny, skracając ogólny czas cyklu.

Ważna jest również długość pręta. Im dłuższy pręt, tym dłuższy będzie czas cyklu. Jeśli potrzebujesz dłuższych kawałków drewna, aby efektywniej spalać je w swoim piecu, będziesz potrzebował 30-calowego suwu, tak jak w przypadku modelu RS-737-LE-LK.

Silnik w Twojej łuparce musi być w stanie utrzymać 3,600 rpm pod obciążeniem, aby być realnym źródłem mocy. We wszystkich naszych łuparkach do drewna stosujemy wyłącznie silniki klasy komercyjnej. Oznacza to, że są one bardziej niż zdolne do zasilania Twojej łuparki sznur po sznurku, sezon po sezonie. Żeliwna tuleja i górne zawory (OHV) to specyfika prawdziwego woła roboczego. Czujniki niskiego poziomu oleju, które zatrzymują silnik są standardem w silnikach łuparek do drewna RuggedMade, eliminując czynnik strachu.

Pompa hydrauliczna dopełnia trójcę ogólnych osiągów Twojej łuparki do drewna. Rozmiar pompy ma znaczenie - a w tym przypadku oznacza to natężenie przepływu. Ile galonów na minutę (GPM) płynu hydraulicznego pompa może przepchnąć przez system bezpośrednio koreluje z tym, jak szybko twój pręt cylindra będzie się poruszał do wewnątrz i na zewnątrz. Pojemność płynu w twojej łuparce do kłód powinna być mniej więcej równa połowie GPM twojej pompy. Tak więc, 16 GPM pompa potrzebuje 8 galonów systemu. Możesz dodać pakiet wartości płynu hydraulicznego do zamówienia łuparki do kłód. Będziesz wiedział, że masz prawidłowy typ płynu i wiedząc, że dotrze w tym samym czasie, co łuparka oznacza żadnych specjalnych wycieczek, aby go upolować. Kiedy masz pod ręką właściwy płyn hydrauliczny, możesz go po prostu zbudować, napełnić i od razu zacząć rozłupywanie!

Wybór silnika

Wygoda rozruchu elektrycznego jest oczywistością dla tych z nas, którzy wcześniej mieli do czynienia tylko z silnikami z rozruchem ciągnącym. Nasza opcja elektrycznego rozruchu nie rozbije banku, tak jak zrobią to nasi konkurenci. E-start jest tylko 100 dolarów więcej. Oferujemy akumulator w świetnej cenie, więc wiesz, że dostajesz odpowiedni rozmiar i ampery.

Jakie są ostrza do wyboru?

4-kierunkowe ostrze jest ponad dwa razy szybsze niż zwykłe ostrze. Po podzieleniu się na cztery sposoby, będziesz się zastanawiać, dlaczego nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Wszystkie łuparki do drewna RuggedMade są standardowo wyposażone w 4-kierunkowe ostrze, ponieważ jesteśmy ludźmi zajmującymi się łupaniem drewna i rozumiemy, dlaczego nie powinieneś być pozbawiony tej funkcji.

Poziomo vs. Poziomo/Pionowo

Oba typy łuparek mogą rozłupywać kłody, które są zbyt ciężkie, by je podnieść. Określenie, który typ jest dla Ciebie najlepszy, zależy w dużej mierze od Twojego budżetu i od tego, czy chcesz rozłupywać duże kawałki drewna na ziemi, czy nie.

Rozłupywarki, które mogą przechylać się do pionowego trybu pracy, pozwalają na rozłupywanie kłód na ziemi, których nie chcesz podnosić na belkę. Jest to cecha konstrukcyjna, która sprawia, że maszyna kosztuje mniej.

Poziome (przepychające) łuparki do kłód umożliwiają bardziej wydajny ciągły przepływ na tacę wychwytującą lub przenośnik taśmowy; można również dodać hydrauliczny podnośnik kłód, jak w przypadku RS-322-LE-LK i RS-737-LE-LK.

Nasze modele poziome są również wyposażone w bardzo unikalną i użyteczną funkcję, której nie można znaleźć gdzie indziej: ogranicznik skoku. Na przykład, z tym urządzeniem można produkować kłody 24" lub 30" w modelu RS-737.

Ergonomia

Wszystkie nasze modele są przyjazne dla ergonomii i łatwe do skonfigurowania w celu przechowywania i holowania. Wszystkie rozłupywarki RuggedMade zostały zaprojektowane z myślą o operatorze. Uwzględniono miejsce, w którym znajduje się każdy element rozłupywarki, pozostawiając miejsce, aby stać i pracować bezpiecznie i wygodnie.

Z powierzchnią roboczą na wysokości talii (około 31" od poziomu gruntu do górnej krawędzi belki), schylanie się jest zminimalizowane, a Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Zawory zamontowane centralnie nie wymagają nienaturalnego sięgania do elementów sterujących i mogą być obsługiwane z każdej strony.

Podnośniki do kłód mogą być zainstalowane po obu stronach odpowiednich modeli. Operatorzy pracujący w pojedynkę zazwyczaj instalują podnośnik kłód po tej samej stronie co silnik, aby zapewnić wygodny załadunek, rozłupywanie i zarządzanie silnikiem. Dwóch lub więcej operatorów może zainstalować go po przeciwnej stronie niż silnik, aby ludzie nie wchodzili sobie w drogę.