Środa, 24 kwietnia 2024

Przewodnik po łuparkach do kłód - Jaka jest najlepsza łuparka do kłód dla Ciebie?

8 lutego 2021

W tym artykule zajmiemy się podstawami łuparek do kłód i doradzimy Ci, jak starannie wybrać najlepszy dla Ciebie produkt.
 
Łuparki do drewna zapewniają bezpieczną, łatwą i wydajną metodę rozłupywania drewna. Eliminuje to ciężką pracę tworzenia drewna opałowego lub rozpałki, pozostawiając Ci możliwość ogrzewania domu bez wyczerpującej i czasochłonnej pracy rozłupywania drewna siekierą. Jeśli regularnie rozłupujesz drewno, to łuparka do drewna jest niezbędna.
 
Ręczne rozłupywanie drewna siekierą wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, na które trzeba zwracać stałą uwagę. Do tego dochodzi nieszczęsny efekt ogólnego zużycia, który w naturalny sposób oddziałuje na ciało przy rozłupywaniu drewna siekierą.
 
Kolejną wadą rozłupywania drewna siekierą jest powtarzający się problem wyciągania siekiery z drewna po uderzeniu, jeśli nie rozłupało się go za pierwszym razem. To strata czasu i energii. Siekiera Forest Master Manual Smart Splitter zapewnia, że za każdym razem trafiasz w ten sam punkt styku w drewnie, więc nie potrzebujesz siły fizycznej ani wytrzymałości, która zwykle jest potrzebna do rozłupywania drewna siekierą.
 
inteligentna rozłupywarka, ręczna rozłupywarka, Forest Master, FMSS, ostrze duocut, rozłupywanie kłód
(Zdjęcie Forest Master FMSS Smart Splitter)
Ten artykuł dalej opisuje związane z tym ryzyko. Dowiedz się więcej o niebezpieczeństwach związanych z rozłupywaniem drewna siekierą klikając tutaj.
 
siekiera do rozłupywania drewna, kłody drewna, siekiera w drewnie, siekiera, las
Po pierwsze, niech pokryć różne odmiany łuparki do kłód. Mamy Electric Log Splitters, benzyna Splitters i ręczne Splitters na sprzedaż.
 
Elektryczne łuparki do kłód
Elektryczne łuparki do kłód zapewniają szybkie, mocne i długotrwałe użytkowanie przy minimalnej konserwacji. Są one niezwykle proste i łatwe w użyciu, i można zacząć prawie od razu z niewielkim lub żadnym przewodnikiem. To jest tak proste jak naciśnięcie przycisku.
 
Dużą zaletą elektrycznych łuparek do drewna są niskie wymagania konserwacyjne. Nie muszą się Państwo martwić o uzupełnianie benzyny, a olej hydrauliczny, który dostarczamy z każdą rozłupywarką, wystarcza na około 150 godzin efektywnego użytkowania, uzupełnienie jest wymagane tylko wtedy, gdy zaczynają Państwo odczuwać spadek mocy. Zwykle zależy to od tego, jak twarde są kłody, które Państwo rozłupują.
 
Elektryczna łuparka do kłód, FM5D-TC, rozłupywanie drewna, 5 tonowa łuparka do kłód
(Zdjęcie Elektrycznej łuparki do kłód Forest Master FM5D-TC)
Możesz obsługiwać elektryczną łuparkę do kłód, gdziekolwiek znajdziesz odpowiednie gniazdo, co oznacza, że możesz nawet obsługiwać maszynę w pomieszczeniach bez obawy o opary. Silniki elektryczne są również stosunkowo ciche, więc nie musisz się martwić o przeszkadzanie sąsiadom! Jeśli mieszkasz na przedmieściach, to elektryczna łuparka do drewna jest dla Ciebie idealnym wyborem.
 
Benzynowe łuparki do kłód
Benzynowe łuparki do kłód są niewiarygodnie mocne, ale są też zazwyczaj cięższymi maszynami niż ręczne lub elektryczne łuparki. Jeśli nie masz dostępu do źródła zasilania, to warto rozważyć inwestycję w benzynową łuparkę do kłód.
 
Korzyść z braku konieczności podłączenia do prądu oznacza, że możesz transportować i obsługiwać swoją rozłupywarkę wszędzie tam, gdzie składowane jest drewno, zamiast ciągnąć kłody do rozłupywarki.
 
Benzynowa łuparka do drewna, silnik benzynowy, stojak na wózek, ostrze duocut, ramstop
(Zdjęcie benzynowej łuparki do kłód Forest Master FM10PTW-7)
Ręczne łuparki do kłód
Zazwyczaj, ręczne łuparki do kłód są łatwiejsze do wygodnego przechowywania i są bardziej lekkie niż benzynowe i elektryczne opcje łupania kłód.
 
Smart Splitter, ręczna łuparka do kłód, rozłupywanie drewna
Ręczne łuparki są bardziej wymagające fizycznie, ale nadal są znacznie bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż rozłupywanie drewna standardową siekierą.
 
Ręczna łuparka nie wymaga również paliwa ani zasilania, więc jest również najbardziej przyjazna dla środowiska i ekonomiczna z trzech możliwych opcji.
 
Ręcznym rozłupywarkom nie brakuje mocy, nasza DUO10T efektywnie wytwarza do 10 ton siły rozłupywania, jak również zapewnia szybki podnośnik dla szybkiego rozłupywania.
 
DUO10T, duocut, pionowa łuparka do pni, rozłupywanie drewna, 10-tonowa łuparka do pni
(Zdjęcie Forest Master DUO10T Szybka ręczna pionowa i pozioma łuparka do kłód)
Która łuparka do kłód jest najlepsza dla mnie?
To zależy od kilku czynników; rodzaju kłód, które będziesz rozłupywał, jak często będziesz rozłupywał drewno, gdzie chcesz używać swojej maszyny i projektu lub stylu rozłupywarki, którą chcesz użyć.
 
Rodzaj kłód
Główną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę jest rodzaj kłody, którą zamierzasz rozłupać. Jeśli zamierzasz rozłupywać twarde i sękate drewno, zalecamy spojrzeć na 7-tonową łuparkę do drewna jako punkt wyjścia. Jeśli planują Państwo regularne rozłupywanie twardego drewna, takiego jak wiąz lub jesion, mogą Państwo potrzebować mocniejszej rozłupywarki.
 
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem spalania drewna, aby poznać różne odmiany miękkiego i twardego drewna, w tym właściwości gęstości, które wskazują, jak trudne jest drewno do rozłupania. Dowiesz się również, jak wydajne jest każde drewno do spalania i utrzymania ciepła w Twoim domu w miesiącach zimowych.
 
Rozmiar kłód, które zamierzasz rozłupać jest również ważnym czynnikiem. Rozłupywarki są ograniczone do maksymalnej długości i średnicy kłód, więc musisz być świadomy wielkości kłody, którą zamierzasz rozłupać przy wyborze najlepszej dla Ciebie rozłupywarki.
 
Zobacz nasze porównanie side by side naszej gamy łuparek do drewna i pojemności kłód każdej z nich klikając tutaj.
 
Jak często trzeba rozłupywać drewno?
Musisz również rozważyć jak często będziesz rozłupywał drewno. Jeśli planujesz tylko rozłupywanie miękkiego drewna kilka razy w roku, wtedy ręczna lub elektryczna łuparka będzie prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie.
 
Gdzie planujesz używać łuparki do drewna?
Jeśli mieszkasz w strefie podmiejskiej, wtedy możesz zdecydować się na elektryczną łuparkę do drewna, aby zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem. Jeśli rozłupujesz kłody w obszarze wiejskim, łuparka spalinowa pozwoli Ci iść bezpośrednio do kłód, aby rozłupać drewno. Nie będziesz musiał się martwić o podłączenie maszyny do źródła zasilania.
 
W przypadku, gdy chcesz używać swojej łuparki w pomieszczeniach zamkniętych i z dala od nieprzewidywalnej pogody, przyjrzyj się bliżej opcjom ręcznym i elektrycznym.
 
Konstrukcja łuparki do drewna (pozioma i pionowa)
Będziesz także chciał rozważyć projekt łuparki do kłód i jak zamierzasz ją przechowywać.
 
Nasz asortyment rozłupywarek jest dostępny w układzie pionowym lub poziomym.
Jeśli rozłupujesz kłody dla palnika lub ognia, wtedy pozioma łuparka jest prawdopodobnie bardziej odpowiednią opcją dla Ciebie. Poziome łuparki zazwyczaj pozwalają na cięcie większej średnicy kłody, ale są ograniczone do mniejszej długości kłody.
 
Pionowe łuparki oferują większą maksymalną długość kłody, ale mogą być ograniczone do średnicy kłody.
 
Akcesoria
Istnieje szereg akcesoriów do rozłupywania kłód, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo i moc Twojej rozłupywarki.
 
Stojaki do łuparek
Forest Master Log Splitter Stand (lub T Stand) jest dwukołowym stojakiem, który podnosi twoją maszynę do wygodnej wysokości roboczej bez potrzeby umieszczania jej na niezabezpieczonym stole. Z przodu stojaka znajduje się stopa z płytą dla podparcia, a z tyłu dwa koła do transportu i manewrowania maszyną.
 
Stojak, tylne koła, przednia stopa płytowa, Forest Master
(Zdjęcie stojaka na łuparkę do drewna)
Wózek na łuparkę do drewna (TW Stand)
Wózek do łuparki Forest Master (lub stojak TW) oferuje te same korzyści co stojak T, ale zapewnia znacznie lepszą manewrowość. Stojak posiada kółka na wszystkich rogach, co oznacza, że jest w pełni podparty i możesz go łatwo przemieszczać. Stojak typu T podtrzymuje tylko tył maszyny za pomocą kół, co oznacza, że nadal trzeba podnieść część ciężaru rozłupywarki, aby ją przemieścić.
 
Stojak na wózek, cztery koła, pomarańczowy lakier, Forest Master
(Zdjęcie stojaka na wózek do łuparki do drewna)
Stoły robocze i osłony bezpieczeństwa
Ława robocza i osłona bezpieczeństwa jest dostarczana z każdym zakupem łuparki Forest Master. Stół roboczy eliminuje konieczność schylania się w celu podniesienia kłód, które są wyłapywane po rozłupaniu. Stół roboczy zapewnia również większe bezpieczeństwo, ponieważ kłody nie mogą swobodnie spadać na podłogę po ich rozłupaniu.
 
Osłona bezpieczeństwa jest konstrukcją zastrzeżoną przez społeczność, która pozwala na rozłupywanie znacznie większych kłód niż klatki innych producentów. Zapewnia maksymalną średnicę kłody 400 mm, podczas gdy standard przemysłowy dla klatek dopuszcza jedynie średnicę 250 mm.
 
Stół roboczy i osłona bezpieczeństwa, łapacz kłód, 
(Zdjęcie stołu roboczego i osłony bezpieczeństwa, łapacz kłód)
Inną cechą osłony jest to, że pionowe boki nie posiadają żadnych otworów, co zapobiega uwięzieniu kłód podczas rozłupywania. Często klatki są zaprojektowane z otworami lub bokami, które zatrzymują kłody, gdy są one rozłupywane.
 
Moc i wydajność
Ostrze DuoCut
Opatentowane ostrze DUOCUT zastępuje standardowy blok popychacza i zwiększa wydajność rozłupywania dzięki dwóm przeciwległym punktom styku. Dzięki temu rozłupywarka z łatwością radzi sobie z drewnem sękatym, ponieważ gdy jedno ostrze natrafi na sęk, drugie ostrze kontynuuje rozłupywanie.
 
Ostrze Duocut, Forest Master, akcesoria do rozłupywania drewna
To ostrze jest wstępnie zainstalowane w łuparkach do drewna Forest Master serii FM10.
 
HYD46+ Płyn hydrauliczny do elektrycznych łuparek do kłód
Płyn hydrauliczny HYD46+ został specjalnie opracowany przez Forest Master wraz z wiodącymi producentami olejów hydraulicznych, aby znacznie zwiększyć wydajność elektrycznych łuparek do kłód. Ten płyn hydrauliczny jest lepszy od innych dostępnych na rynku ze względu na unikalną konstrukcję dostosowaną do elektrycznych łuparek. Do mieszania HYD46+ używane są wyłącznie oleje z pierwszego tłoczenia, co pozwala mu działać znacznie dłużej bez degradacji, w porównaniu do tańszych olejów, które są mieszane z oleju z recyklingu.