Środa, 22 maja 2024

Nowa akumulatorowa pilarka kątowa Bosch Profactor z prowadnicą osiową

31 maja 2021

Akumulatorowa pilarka ukośnica Bosch Profactor została po raz pierwszy zaprezentowana w Europie, a Bosch USA nie odpowiedział na nasze wielokrotne prośby o dodatkowe informacje.

Bosch regularnie wprowadza na rynek międzynarodowy nowe elektronarzędzia akumulatorowe, ale nie wszystkie z nich trafiają na rynek amerykański lub północnoamerykański. Ta konkretna pilarka pojawiła się w Wielkiej Brytanii, Europie i Australii pod koniec 2020 roku i wygląda na to, że w 2021 roku pojawi się w USA pod marką Bosch Profactor.

Akumulatorowa piła ukośnica 18 V 8-1/2″ firmy Bosch, o której po raz pierwszy mówiono dwa lata temu, miała być piłą "Surgeon", należącą do grupy narzędzi o wyższej mocy MegaWatt Crew.

Aktualizacja: Bosch USA nigdy nie wysłał nam żadnego ogłoszenia lub informacji prasowej na temat 18V akumulatorowej piły ukośnicy 8-1/2″, ale wydaje się, że jest w magazynie i dostępny w sprzedaży na Amazon, model GCM18V-08N.

Ciekawe, czy Surgeon to nazwa dla ich rodziny produktów, czy też zdecydowali się uczynić z tej 12″ piły Surgeon swój flagowy model.

Bosch Tools chwali się, że nowa 12″ akumulatorowa pilarka ukośnica ma imponującą wydajność cięcia, twierdząc, że jej moc jest równa mocy przewodowej pilarki ukośnicy o mocy 2000W.

(Teoretycznie piła ukośnica 15A może pobierać do 1800W mocy, jeśli weźmiemy pod uwagę napięcie sieciowe 120V AC).

Pilarka ukośnica Profactor wyposażona jest również w system przesuwu osiowego Bosch. Do tej pory tylko piły Bosch i Delta Tools Cruzer posiadały ten rodzaj ruchu brzeszczotu bez szyny ślizgowej.

Mimo, że na rynku jest coraz więcej akumulatorowych i sieciowych pilarek kątowych z rozstawem osiowym, wyposażonych w mechanizm łożyskowania prowadnicy ślizgowej, to jednak konstrukcja prowadnicy osiowej Bosch nadal się wyróżnia.

Jedną wadą systemu prowadnic Bosch z ramieniem przegubowym jest jego ciężar.

Bosch podaje, że nowa akumulatorowa pilarka kątowa 12" z prowadnicą osiową waży 26,9 kg, czyli ok. 59,3 lbs.

Dla porównania, akumulatorowa pilarka kątowa Milwaukee M18 12″ waży 47,6 lbs. Oznacza to, że nowa akumulatorowa pilarka ukośnica Bosch jest o prawie 25% cięższa od pilarki Milwaukee.

Nowa, akumulatorowa, 12-calowa pilarka ukośnica Bosch jest wyposażona w łączność Bluetooth oraz aplikację Bosch "ToolBox App", której interfejs umożliwia sprawdzenie stanu akumulatora i wybór prędkości pracy. Istnieje również możliwość wyboru trybu ECO, który, jak przypuszczam, zmniejsza prędkość lub moc, aby wydłużyć żywotność akumulatora.

Piła posiada również laser, port pyłu, oświetlenie LED, silnik z łagodnym rozruchem, inteligentny system hamulcowy i jest podobno beznarzędziowa.

Nie jest jasne, co jest beznarzędziowe w tej pile, ale beznarzędziowa wymiana brzeszczotu byłaby znacznym ułatwieniem i pierwszym tego typu urządzeniem w branży - a przynajmniej tak nam się wydaje. W wykazie części wymieniony jest klucz sześciokątny, a więc część beznarzędziowa może odnosić się po prostu do regulacji przykładnicy, kąta nachylenia lub kąta ukosu, które są zazwyczaj beznarzędziowe w pilarkach ukośnych.

Aktualizacja: Bosch Australia podaje, że pilarka posiada funkcję wymiany brzeszczotu bez użycia narzędzi.

Właściwości i dane techniczne

  • Rozmiar tarczy 12″ Prędkość obrotowa 2550-4000 obr/min (dane UE, dane USA - TBA) Zakres kątów ukośnych: 52° w lewo, 60° w prawo Zakres ukośnicy: 47° w lewo i w prawo Wydajność cięcia (dane UE, dane USA TBA) 104 x 341 mm (4,1″ x 13,4″) przy 0° bez elementu dystansowego 120 x 250 mm (4,7″ x 9,8″) przy 0° z elementem dystansowym 45 x 400 mm (1,8″ x 15,7″) przy 0° z elementem dystansowym Waga 59,3 lbs

Ceny i dostępność

Samo narzędzie (Bosch GCM18V-12GDCN): 749 USD Zestaw (Bosch GCM18V-12GDCN14): 899 USD

Zestaw jest dostarczany z ładowarką i pojedynczym akumulatorem 8Ah.

ETA: 2/15/21

Kup teraz: Gołe narzędzie przez Amazon Kup teraz: Zestaw przez Amazon

Porównaj: Dewalt FlexVolt Saw przez Amazon Porównaj: Milwaukee M18 12″ Piła przez Acme Tools Porównaj: Makita 18V X2 10″ Piła przez Amazon

Dyskusja

Nowa akumulatorowa piła ukośnica Bosch 18V Profactor Surgeon ma kilka atrakcyjnych cech:

  • Rozmiar brzeszczotu 12″ Mechanizm ramienia ślizgowego Podwójna regulacja kąta ukosowania Silnik bezszczotkowy Biturbo "Simply connected" Sterowanie przez Bluetooth Maksymalna wydajność z akumulatorami ProCORE 18V Kompatybilność ze wszystkimi akumulatorami Bosch 18V

Wprowadzenie na rynek akumulatorowej piły ukośnicy Bosch 18 V z ramieniem ślizgowym, zwłaszcza takiej z brzeszczotem 12″ i podwójnym zakresem ukosowania, jest bardzo ekscytujące. Jak już wspomnieliśmy, czekamy na odpowiedź od Bosch USA w sprawie dostępności piły w naszym kraju. W chwili obecnej jest ona dostępna tylko w Wielkiej Brytanii, Europie i Australii.

Waga urządzenia może być dla niektórych problemem. Przy wadze nieco ponad 59 funtów, piła Bosch'a przewyższa 12″ akumulatorową pilarkę Milwaukee o sporo, a także pilarkę Dewalt'a FlexVolt o kilka funtów.

Wydaje się, że jest to bardzo interesujące nowe narzędzie, chociaż wygląda na to, że waga modelu przewodowego przenosi się. Co o tym sądzicie?