Piątek, 19 kwietnia 2024

Walcarki do gwintów - cechy i modele

24 września 2021

Walcowanie gwintów jest popularną metodą walcowania gwintów, stosowaną do precyzyjnego tworzenia gwintów o różnych średnicach i długościach. Jako urządzenie wykorzystywane są specjalne urządzenia techniczne, takie jak maszyny do walcowania gwintów.

Treść artykułu:

  • 1 Zasada działania, przeznaczenie, zalety
  • 2 Maszyna do walcowania gwintów
  • 3 Opis i właściwości maszyny
  • 4 Modele maszyn do walcowania gwintów, główne parametry
  • 5 Wniosek

Zasada działania, przeznaczenie, zalety

Walcowanie gwintów jest niezbędnym etapem w produkcji obróbki metali. Toczenie gwintów jest powszechne w tokarkach CNC, wkrętarkach i maszynach do nacinania gwintów. Wiertarki mogą również poradzić sobie z nacinaniem gwintów w procesie wiercenia.

Walcarki do gwintów są maszynami służącymi do walcowania gwintów i płaszczyzn spiralnych na przedmiotach obrabianych - bryłach obrotowych, wykonanych z metali żelaznych i nieżelaznych oraz ich mieszanin. Stopy te zapewniają maszynie wysoką wytrzymałość i długą żywotność. Maszyna jest łatwa w obsłudze, umożliwia nawijanie nici kilkoma metodami:

  • Posuw rolkowy promieniowy. Przeznaczony do uprawy małych płaszczyzn spiralnych.
  • Posuw styczny obrabianego przedmiotu. Metoda posuwu jest lepsza niż posuw promieniowy, ponieważ w pewnym obszarze odbywa się stycznie do obwodu przedmiotu obrabianego.
  • Metoda podejścia osiowego. Nadaje się do obróbki połączeń śrubowych o dużych długościach.

Najbardziej znaną i najpopularniejszą metodą walcowania gwintów jest odmiana, w której rolki są prowadzone w kierunku promieniowym. Procedura ta wykonywana jest w sposób elementarny. Proces walcowania gwintu odbywa się za pomocą dwóch ruchomych rolek, ale posuw promieniowy jest realizowany tylko przez jedną z rolek.

Należy zauważyć, że metoda promieniowa wykorzystuje tylko wałki cylindryczne, które spełniają normy GOST 9539.

Wszystkie te metody są stosowane w różnych dziedzinach produkcji. Zasada działania maszyny polega na zmianie powierzchni detalu i nadaniu mu kształtu za pomocą specjalnych narzędzi. Uformowany profil jest wykonywany poprzez wciśnięcie go w płaszczyznę elementu pod obciążeniem zależnym od maszyny. W ten sposób produkowane są wkręty samogwintujące, śruby i nity.

Główne zalety maszyny do walcowania gwintów to:

  • Brak chipów, co zwiększa użyteczność urządzenia;
  • korzystny czynnik ekonomiczny przy zakupie drogich materiałów eksploatacyjnych;
  • zwiększona trwałość i żywotność obrabianych powierzchni;
  • integralność połączenia gwintowego obrabianego przedmiotu;
  • wysoka wydajność elementów konstrukcyjnych.

Te zalety technologii walcowania gwintów sprawiły, że stała się ona popularna w produkcji wielkoseryjnej.

Narzędzia do walcowania gwintów

Głównym celem wszystkich maszyn jest wytworzenie produktu o wysokiej jakości przy możliwie najwyższej wydajności produkcji. Zastosowanie półautomatycznych i automatycznych modeli oprzyrządowania pozwala na osiągnięcie takich parametrów, które są ekonomicznie uzasadnione, ponieważ ingerencja człowieka jest praktycznie wyeliminowana.

Głównym narzędziem do kształtowania gwintów przyszłych wkrętów samogwintujących, aby nadać powierzchni metalowej określony kształt, jest uważany za lyer (matryca) i wałek. Urządzenia do walcowania gwintów z płaskimi matrycami są używane do gwintów metrycznych, rurowych, stożkowych, oporowych, trapezowych. Te noże do walcowania gwintów doskonale radzą sobie z wykonywaniem spiralnych i okrągłych wgłębień na elastycznych przedmiotach obrabianych o różnych falistościach, kształtkach i gwintach śrubowych.

Do tworzenia gwintów wewnętrznych stosuje się specjalne rolki, w których już są gwinty. Mają one postać metalowych prętów. Gwintowniki posiadają trzon, kalibrację i strefę przylgową. Gwint jest tworzony przez plastyczne odkształcenie części, podobnie jak w przypadku rolek. Gwintowniki są używane do obróbki miękkich, ciągliwych i plastycznych metali.

Opis i cechy maszyny

Hydrauliczna maszyna do walcowania gwintów jest poszukiwana w sektorze przemysłowym. Jego zastosowanie to obróbka powierzchni zaokrąglonych, np. kołków rozporowych. W ten sposób powstają różne powierzchnie gwintowane. Idąc głębiej, maszyny do walcowania gwintów są zwykle używane do rur. Obróbka skrawaniem (radełkowanie) wypada korzystnie w porównaniu z gwintowaniem, ponieważ część ma wysokie właściwości jakościowe i jest ekonomiczna w produkcji metalu.

Hydrauliczne systemy walcowania gwintów serii produkcyjnej JDY posiadają rolki robocze z ruchomym wrzecionem. Stosowane są do walcowania gwintów i profilowania na prętach pełnych. Nacisk na walcowanie gwintu w tej serii waha się między 4-40 ton. Jeśli klient wymaga większego obciążenia detalu, producent na życzenie zmieni maksymalne możliwe parametry radełkowania.

Rama łożyskowa walcarki do gwintów model JDY została zaprojektowana przy użyciu metody elementów skończonych. Dzięki połączeniu form odlewanych i spawanych uzyskuje się maksymalną możliwą sztywność, przy czym obszar roboczy jest wolny dla operatora maszyny.

Zespół wrzeciona roboczego maszyny porusza się na łożyskach tocznych. Maszyna jest przeznaczona do promieniowego walcowania gwintów, znanego również jako cięcie wgłębne. Długość rolek roboczych jest zależna od długości tworzonej nici w niewielkim odstępie. To urządzenie jest skuteczne w kilku trybach: z płaskimi matrycami, praca bez wycofywania głowicy gwintującej na przystanku, regulacja, tryby półautomatyczne i automatyczne.

Charakterystyki techniczne niektórych modeli maszyn CNC JDY są podane w tabeli:

Seria maszyn JDY- 50 JDY- 30A JDY- 3T
Zewnętrzna średnica gwintu, mm 6-80 8-40 2-12
Skok gwintu, mm (na cal) 1-6 0,5 – 2,5 0,4 – 1,5
Częstotliwość gwintowania, obr. 10-38 250-500 40
Dopuszczalny przekrój poprzeczny radełek:

wewnętrzny

zewnętrzna, mm

180

54

80

25,4

90

50,4

Ilość wyprodukowanych wkrętów samogwintujących i podobnych materiałów, szt/min. 4-30 4-30 24-40
Silnik wrzeciona 10 HP 2NR 1NP
Masa maszyny, kg 2700 520 280
Parametry maszyny 1800x1500x1300 1150x920x1360 800x600x750

Modele walcarek do gwintów, podstawowe parametry

Przyjrzyjmy się najbardziej poszukiwanym urządzeniom do walcowania gwintów i ich opisom:

  • "PEE-WEE". Spośród konkurencyjnych urządzeń wyróżniają się one wydajnością i niezawodnością. Wszystkie komponenty i kompletna maszyna są produkowane w Niemczech. Nacisk na walcowanie gwintów wynosi od 5 do 60 ton. Wszystkie serie maszyn wyposażone są w automatyczny załadunek półfabrykatów, który nie wymaga ingerencji człowieka i może pracować z długimi profilami. Karta katalogowa urządzenia jest dostępna w Internecie.
  • "PROFIROLL. Maszyny te są produkowane w Niemczech. Charakteryzują się one prostotą układu sterowania. Są one proste w obsłudze i mają długą żywotność. Karta katalogowa dla każdego modelu dostępna jest na stronie internetowej firmy.
  • "RH-65B. Maszyna do walcowania gwintów jest używana do produkcji wkrętów samogwintujących. Wydajność urządzenia jest równa ponad 100 sztuk na minutę. Jakość produkowanych wkrętów samogwintujących nie jest tracona przy wysokim tempie produkcji. Model ten wyróżnia się łatwością obsługi i niezawodnością. Taki model sprzętu nie jest zbyt tani, ale dość szybko się zwraca, bo na produkty budowlane jest popyt. Paszport techniczny dostępny jest w formie elektronicznej.
  • "ARM-40C. Jednostka zbrojeniowa stosowana na budowach na całym świecie. Jego skuteczność opiera się na kompaktowych parametrach konstrukcyjnych i uniwersalności zastosowania. Może być stosowany zarówno bezpośrednio na placu budowy, jak i na płycie.
  • "Walcarka do gwintów KOMAND SNSH 12 służy do produkcji prętów gwintowanych metodą walcowania gwintów. Wydajność dla prętów gwintowanych wynosi 3-120 s/sztukę i pracuje w trybie automatycznym. Główne zalety: maszyna jest sterowana CNC i można zaprogramować do 40 wariantów części. Ustawienie jest dokonywane przez operatora. Ważną zaletą maszyny jest możliwość dostosowania jej do wymagań klienta.

Wniosek

Koszt maszyny jest dużą przeszkodą dla kupującego. Początkowa cena systemu walcowania gwintów staje się problemem dla użytkownika, ponieważ koszt maszyny jest znacznie wyższy niż koszt maszyny do cięcia śrub. Tę wadę przewyższają jednak parametry techniczne i ekonomiczne, które przemawiają za tym, że połączenie gwintowane jest na dłuższą metę tańsze. Przy odpowiednim obrocie i zamówieniach jego koszt zwróci się wystarczająco szybko i maszyna zacznie generować zyski. Walcarki do gwintów mogą być stosowane zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w warunkach domowych.