Czwartek, 25 kwietnia 2024

Urządzenia samogwintujące - cechy i zastosowania

5 października 2021

W branży budowlanej głównym rodzajem łącznika jest wkrętarka. Konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób, że podczas wkręcania w produkt gwint jest gwintowany. Wkręty samogwintujące są powszechnie stosowane w budowie maszyn, montażu urządzeń i innych gałęziach przemysłu. Materiały łączące mogą składać się z drewna, plastiku, innych produktów z tworzyw sztucznych i cienkiej blachy. Różnorodne zastosowania wkrętów samogwintujących wymagają niewielkiej produkcji, niskiej ceny, przy czym obroty są rekompensowane przez wysoką sprzedaż.

Treść artykułu:

 • 1 Technologia produkcji wkrętów samogwintujących
 • 2 Drut do produkcji śrub
 • 3 Zastosowanie wyrobów metalowych
 • 4 Wymagane wyposażenie
  • 4.1 Maszyna kreślarska
  • 4.2 Urządzenia do obróbki na zimno
  • 4.3 Walcarka do gwintów
  • 4.4 Urządzenia do hartowania
  • 4.5 Urządzenia do galwanizacji
  • 4.6 Maszyny suszące i pakujące
 • 5 Wniosek

Technologia produkcji śrub

W produkcji śrub, proces rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej stali. Stal węglowa może być stalą węglową, stalą mosiężną lub stalą nierdzewną. Surowiec kupowany jest od wyspecjalizowanych zakładów w postaci prętów lub drutu. Produkcja wkrętów samogwintujących jest podobna do produkcji gwoździ, ale proces różni się w pewnych niuansach i wymaganiach sprzętowych. Produkcja wkrętów samogwintujących wymaga specjalnych urządzeń i odbywa się etapami:

 • Wykrój jest wykonany z drutu metalowego o wymaganej średnicy. Długość półfabrykatu musi być równa gotowemu produktowi, do produkcji czapki jest używany sprzęt do zimnej pozycji.
 • Przed gwintowaniem wykroje samogwintujące trafiają do leja zasypowego, gdzie są przygotowywane do przekazania do maszyny, w której odbywa się gwintowanie.
 • Parametry wytrzymałościowe, trwałościowe wkrętów samogwintujących uzyskuje się poprzez ich hartowanie w piecu, zgodnie z deklarowanymi wartościami. Temperatura osiąga ponad 900 stopni, następnie metal jest odprężany w piecu w niższej temperaturze.
 • Właściwości antykorozyjne prawie gotowego produktu uzyskuje się poprzez zanurzenie w specjalnych wannach, powłoka galwaniczna nakładana jest etapami, na koniec produkty poddawane są działaniu elektrolitu z anod cynkowych w celu utrwalenia wyniku.

W produkcji śrub do suszenia używa się maszyny - wirówki, po której można zobaczyć gotowy produkt. Wielkość produkcji wpływa jedynie na wydajność wykorzystywanych maszyn i urządzeń, kontrolę jakości produktu, proces produkcji może być monitorowany przez jedną osobę.

Drut do produkcji wkrętów samogwintujących

Każdy proces produkcyjny wymaga optymalnego surowca i technologii. Wszystkie rodzaje i odmiany elementów złącznych są regulowane przez GOST, więc materiał produktu musi odpowiadać parametrom technicznym. Różne właściwości metalu pozwalają produkować szereg wkrętów samogwintujących o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, plastyczności i składu chemicznego. Drut do samogwintowania jest najczęściej używany z wysokowęglowej stali lub stali nierdzewnej.

Przy stosowaniu obrabiarek do produkcji wkrętów samogwintujących konieczne jest uwzględnienie współczynnika kształtu dostarczonego drutu. Typ bobinowy jest najbardziej preferowaną opcją, takie urządzenie jest łatwo instalowane na maszynie ciągnącej bez żadnych dodatkowych przygotowań. Skład chemiczny metalu musi spełniać wiele wymagań, dla metalowych wkrętów samogwintujących stosowane są twardsze stopy, a dla drewna stopy ciągliwe. Bardzo ważne są również warunki, w jakich produkt jest używany. Jeśli prace budowlane i elementy złączne znajdują się wewnątrz pomieszczeń, obróbka odbywa się w kilku prostych krokach i nie jest tak istotna.

Zastosowanie produktów okuć

Wkręty samogwintujące są stosowane w wielu różnych aplikacjach i obszarach. Produkcja może zapewnić więcej niż jedną firmę budowlaną lub odbiorcę hurtowego. Głównymi odbiorcami tych produktów są:

 • Organizacje budowlane, duże i małe ekipy.
 • Produkcja sprzętu gospodarstwa domowego i przemysłowego.
 • Warsztat do produkcji mebli, małe warsztaty.
 • Markety oferujące wyroby budowlane.
 • Duże organizacje handlowe.

Rentowność biznesu metalowego utrzymuje się na wysokim poziomie. Otwarcie produkcji na słabo konkurencyjnym rynku zwróci się w sezonie budowlanym w czasie krótszym niż pół roku. Należy pamiętać, że zakupiony sprzęt nie jest tak podatny na zużycie, więc inwestycja będzie przynosiła zyski przez długie lata. Budowa nigdy się nie skończy, remont różnego rodzaju pomieszczeń nie może się odbyć bez odpowiednich materiałów.

Potrzebny sprzęt

Cena sprzętu produkcyjnego do samogwintowania jest dość wysoka, więc trzeba zrozumieć projekt i wydajność dokładnie. Istnieje wiele modeli na rynku, zakres cenowy różni się w zależności od przeznaczenia, kraju producenta, prędkości produkcji. Najczęściej spotykane urządzenie linii do produkcji wkrętów samogwintujących, gdzie następuje przygotowanie metalu, naniesienie gwintów i wykonanie zaślepki, suszenie i cynkowanie.

Wydajność maszyn jest dobierana w zależności od potrzeb produkcyjnych. Istnieją różne modele automatyczne produkujące 30-300 wkrętów samogwintujących na minutę. Cena urządzenia zależy od indeksu wydajności. Kontrola jakości wyrobów, stanu technicznego urządzeń prowadzona jest przez przeszkolonych operatorów. Liczba specjalistów w produkcji zależy od linii i planu pracy.

Maszyna kreślarska

Wykonuje zaślepienie prętów w początkowej fazie procesu. Produkcja rozpoczyna się od pieca z dyszami. Drut jest prowadzony przez nie i zmniejsza średnicę. Surowiec typu bęben jest używany do procesu, ponieważ jest łatwy do zainstalowania w siedzeniach. Przy dłuższym użytkowaniu i w celu utrzymania warunków temperaturowych, urządzenie jest chłodzone chłodziwem.

Urządzenia do obkurczania na zimno

Główną pracą maszyny do wydmuchiwania na zimno wkrętów samogwintujących jest wykonanie płaskowników i specjalnych otworów na nich do pracy z narzędziem. Przed obróbką, surowiec jest podzielony na równą liczbę kawałków, a następnie łeb śruby samogwintującej jest ukształtowany.

Urządzenia do obróbki na zimno wymagają regulacji i konserwacji. Prawidłowe wyrównanie wszystkich systemów pozwala na uzyskanie wysokiej jakości samogwintowania, które jest przyjazne dla klienta. Urządzenia te automatycznie sterują podawaniem surowca, a następnie, po wykonaniu pracy, odprowadzają go do leja lub pojemnika.

Maszyna do walcowania gwintów

Maszyna wyposażona jest w mały przenośnik z elementami mocującymi. Obrabiany przedmiot jest dalej obrabiany za pomocą matryc po obu stronach. Elementy radełkowane są ustawiane w zależności od dostępnego skoku gwintu, co ma miejsce przy zmianie rodzaju obrabianego przedmiotu. Skok, kształt i liczba obrotów na obrabianym przedmiocie zależą wyłącznie od zastosowanego elementu, prawidłowego ustawienia. Każdy inny typ wymaga osobnego, odłączanego narzędzia.

Urządzenia do hartowania

Po przeprowadzeniu powyższych procesów produkt nabiera wyglądu gotowego, ale nie może być jeszcze używany. Maszyny samogwintujące nie mogą obrabiać produktów pełnych, dlatego hartowanie odbywa się na samym końcu procesu. Piec hartowniczy jest ustawiony na temperaturę około 900 stopni. Produkty są następnie umieszczane w piecu o niskiej temperaturze.

Dzięki różnicy temperatur metal traci napięcie i staje się mniej podatny na pęknięcia. Po hartowaniu, gotowy produkt jest myty w celu usunięcia śladów zanieczyszczeń i osadów węglowych, a następnie chłodzony.

Urządzenia do galwanizacji

Powłoka galwaniczna jest wymagana ze względu na właściwości antykorozyjne oraz w celu nadania wkrętom samogwintującym lepszych właściwości mechanicznych. Proces ten przeprowadzany jest w kilku wannach zawierających różne roztwory, w których przedmiot obrabiany jest w określonej kolejności. Początkowym etapem jest zanurzenie w kąpieli odtłuszczającej, następnie zastosowanie roztworu fosforanu, potem roztworu tlenku i tak dalej. Po wszystkich zabiegach następuje płukanie wodą i nakładana jest powłoka cynkowa z efektem elektrycznym.

Maszyny suszące i pakujące

Do suszenia gotowego produktu służy bęben suszący z wirówką, działający na takiej samej zasadzie jak pralka. Worki pakowane są w paczki po kilkadziesiąt sztuk. W handlu hurtowym produkt pakowany jest w pudełka lub inne metalowe pojemniki.

Wniosek

Produkcja wkrętów samogwintujących jest obiecującym i zyskownym przedsięwzięciem, które jeszcze długo zachowa swoją aktualność. Planując założenie takiego sklepu, należy dokładnie przeanalizować proces produkcji i wybrać odpowiedni sprzęt, który będzie dobrze dopasowany do planowanej wielkości i pozwoli na jak najszybszą i najbardziej wydajną pracę.