Środa, 22 maja 2024

Łuparka do drewna dla domu i przemysłu

1 lutego 2021

Większość właścicieli domków letniskowych często ma do czynienia z przygotowywaniem polan do pieca, ogniska lub palnika. Nawet jeśli nigdy nie rąbałeś drewna, na pewno słyszałeś jak ciężka jest to praca. Na szczęście nowoczesne technologie dają nam szansę na zoptymalizowanie naszej pracy, uczynienie jej wygodną, efektywną i łatwą nawet dla osoby nie będącej sportowcem. W tym artykule opowiemy o łuparce do kłód, rozważymy jej zalety i główne wskazówki, aby wybrać odpowiedni sprzęt dla swojego gospodarstwa domowego.
 
Co to jest łuparka do drewna?
Rozłupywarka to specjalna maszyna, która służy do rozdrabniania drewna. Kłody drewna są podawane za pomocą tłoka do klina rozłupującego, gdzie są rozcinane na dwie lub więcej części. Zasada działania rozłupywarki jest dość prosta: ostry metalowy tasak rozłupuje kliny dzięki mocy silnika. W zależności od typu rozłupywarki produkowane są jako mechaniczne, patrolowe i elektryczne. Urządzenia elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem w sklepie Triace, ponieważ są najbardziej kompaktowe, łatwe w użyciu i przyjazne dla środowiska. W zależności od rodzaju załadunku łuparki mogą być poziome i pionowe, z podawaniem hydraulicznym lub ślimakowym.
 
Jaki typ jest najlepszy dla Ciebie?
Jeśli jesteś na krawędzi zakupu rozłupywarki do kłód, spróbuj określić swoje cele i warunki pracy. Powinieneś również znać dokładną charakterystykę, zalety i wady różnych modeli. Tak więc, zagłębmy się w temat.
 
Czym jest łuparka hydrauliczna?
Hydrauliczne łuparki do pni są bardzo popularne dzięki swojej łatwości obsługi i efektywności. Jej cechy użytkowe są odpowiednie zarówno do użytku domowego, jak i do zastosowań przemysłowych.
 
Główną jednostką urządzenia jest jego silnik (benzynowy lub elektryczny). To właśnie silnik wpływa na przydatność urządzenia w różnych warunkach pracy. Podczas pracy silnik wprawia w ruch obrotowy pompę hydrauliczną, która wytwarza dużą siłę docisku powodując prostotę obsługi i wysoką wydajność urządzenia. Wystarczy załadować kłodę do rynny lub uchwytu w zależności od typu rozłupywarki (pozioma lub pionowa).
 
Silnik elektryczny czy benzynowy?
Modele wyposażone w silnik benzynowy są uważane głównie za profesjonalne. Mają większą moc i są przeznaczone do wykonywania najbardziej skomplikowanych zadań. Ponadto są one bardziej skomplikowane w obsłudze i konserwacji. Łuparki z silnikiem benzynowym są zwykle używane do masowej produkcji drewna opałowego lub w tartaku. Takie jednostki są często kupowane, jeśli nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Elektryczna rozłupywarka do użytku domowego ma wiele zalet. Urządzenia te są proste, mocne i mogą wyprodukować do 8 ton drewna opałowego w zależności od modelu. Są bardzo łatwe w utrzymaniu i kosztują mniej niż ich benzynowe odpowiedniki.
 
Jaka konstrukcja jest wygodniejsza?
W zależności od sposobu ładowania kłód, łuparki dzielą się na dwa rodzaje - pionowe i poziome. W przypadku jednostki poziomej kłody są ładowane do specjalnego zsypu, a tasak znajduje się po przeciwnej stronie mechanizmu roboczego. Główne cechy tego urządzenia pozwalają na szybki załadunek, dzięki czemu praca jest łatwiejsza i bezpieczniejsza. Urządzenia z pionowym posuwem wyposażone są w specjalny uchwyt, a tasak spada z góry. Pionowa rozłupywarka do kłód jest częściej używana w branży profesjonalnej, w przemyśle lub w tartaku.
 
Poza tym, kupując nowy sprzęt, zwróć uwagę na możliwość regulacji jego wysokości. Ta cecha pozwoli na zmniejszenie obciążenia pleców. Osoby słabe fizycznie powinny preferować poziomą rozłupywarkę do kłód.
 
Przemyślenia końcowe
Bez wątpienia należy zwrócić uwagę na markę rozłupywarki. Dobry producent to gwarancja długiej i nieprzerwanej pracy urządzenia oraz bezpieczeństwa. Łuparki do drewna Sealey są produkowane z myślą o dużych obciążeniach w różnych warunkach. Jeśli nie wiedzą Państwo dokładnie, jaki model jest Państwu potrzebny, nasi menedżerowie są gotowi udzielić Państwu najlepszej porady technicznej dotyczącej Państwa indywidualnych wymagań.