Środa, 22 maja 2024

Jak wybrać idealną płozową łuparkę do drewna

23 lutego 2021

Płozowe łuparki do drewna ułatwiają wykorzystanie mocy łuparki i jak najbardziej efektywną pracę przy rozłupywaniu drewna. Jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi używanych przez wykonawców, ponieważ umożliwia szybką pracę przy rozłupywaniu dużych ilości drewna. Jest również używany przez rolników i jest świetną inwestycją dla właścicieli domów, którzy mieszkają na dużych nieruchomościach.

Istnieje kilka różnych stylów rozłupywarek o sterowaniu burtowym. Jednostki poziome działają jak standardowe łuparki, ale wymagają od użytkownika podniesienia kłody na belkę. Gdy kłoda jest już załadowana, jej rozłupywanie trwa krótko, a Ty jesteś w stanie zrobić wiele w krótkim czasie.

Inną opcją są łuparki odwrócone do góry nogami. Użytkownicy umieszczają łuparkę nad kłodą, która wymaga rozłupania i używają hydrauliki z kabiny do rozłupania kłody. Użytkownik przesuwa ładunek, w przeciwieństwie do umieszczania kłody na łuparce. Nigdy nie stawiasz stopy na ziemi - po prostu przemieszczasz się od kłody do kłody. Jest to świetny sposób, aby zaoszczędzić zużycie ciała i nadal uzyskać dużo pracy.

Istnieje również coś takiego jak rozłupywarka z klapkami. Łączą one w sobie to, co najlepsze w łuparkach do góry nogami i poziomych łuparkach do kłód. Pracują one w pozycjach do góry i do góry nogami, dzięki czemu można uzyskać dużą wszechstronność. Zmiana pozycji zajmuje tylko kilka minut, więc jesteś w stanie wziąć dużą grupę pni i kłód i rozłupać je na stos drewna w tak wydajny sposób, jak to tylko możliwe.

Jedną z najlepszych cech łuparek o sterowaniu burtowym jest energia i czas, które oszczędzasz, gdy używasz ich do dużych projektów. Jesteś w stanie zrobić więcej w krótszym czasie i, w prawie wszystkich przypadkach, oszczędzasz dużo pracy fizycznej. Zamiast nakładania dużych pni na łuparkę, łuparki o sterowaniu burtowym umożliwiają pracę w pozycji siedzącej. Nie trzeba podnosić ani ustawiać kłód, wystarczy tylko obsługiwać maszynę.

Nie są one idealne do rozłupywania małych pni - czyli do pracy, która byłaby łatwa przy użyciu standardowej rozłupywarki. Jeśli pracujesz przy zwykłej robocie z mniejszymi kłodami i większość Twojej pracy ma taki charakter, być może lepiej będzie Ci z rozłupywarką zasilaną gazem. Jednak rozłupywarki o sterowaniu burtowym nadają się do rozłupywania i manewrowania ciężkimi kłodami.

Zakup łuparki o sterowaniu burtowym

Wybór i inwestycja w rozłupywarkę i osprzęt może wydawać się trudna i ważne jest, aby przed zakupem przeprowadzić małe rozeznanie. Będziesz potrzebował ładowarki o sterowaniu burtowym lub ładowacza czołowego przed zakupem rozłupywarki o sterowaniu burtowym, więc jeśli nie masz jeszcze, że jest gdzie zacząć. Bobcat skid steers są najbardziej znaną firmą i były one pierwszym do produkcji tych maszyn. Oferują one kilka różnych opcji, więc jest to dobre miejsce, aby zacząć, jeśli dopiero zaczynasz.

Czy masz zamiar zdecydować się na Bobcat skid steer lub coś innego, po zainwestowaniu w skid steer loader, można rozpocząć zakupy dla załączników rozłupywania kłód. To jest to, co będziesz podłączyć do ładowarki o sterowaniu burtowym i używać do rozłupywania kłód. Łuparki log może być drogie inwestycje. Są one warte swojej ceny, ale trzeba naprawdę myśleć o tym, co trzeba i jak będzie w stanie poprawić swoją pracę poprzez inwestowanie w maszyny.

Droższe nie zawsze znaczy lepsze

Choć może to być kuszące, aby zdecydować się na najdroższe lub najbardziej imponujące urządzenie dostępne, jeśli nie jest to właściwe dla Ciebie, będzie to strata pieniędzy. Pomyśl o swoim zwykłym obciążeniu pracą - czy posiadasz dużo nieruchomości i musisz je oczyścić z drzew? Czy masz klientów, którzy liczą na Ciebie w kwestii drewna opałowego? Czy używasz rozłupywarki tylko dla własnych potrzeb, czy też Twoja praca wymaga rozłupywania kłód? Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie rozważyć, jak często używasz łuparki do drewna, jak dużo pracy wykonujesz i z jakiej wielkości drewnem pracujesz.

Wielkość drewna ma jednak znaczenie, ponieważ musisz określić, czy potrzebujesz 20-tonowej czy 30-tonowej łuparki do drewna. Tonaż odnosi się do ilości siły, jaką wywiera łuparka podczas rozłupywania drewna. Chociaż 30-tonowe łuparki mogą kosztować więcej niż 20-tonowe, różnica w cenie często nie jest tak duża.

To kusi wielu nabywców do zainwestowania w potężniejszą opcję, ale nie jest to właściwe rozwiązanie dla każdego. Należy pamiętać, że potężniejsze łup arki są trudniejsze do kontrolowania, dlatego warto wybrać opcję, która jest dla nas najlepsza - może to być coś o mniejszej mocy. Najważniejszą kwestią przy wyborze tonażu dla łuparki do kłód jest rodzaj drewna, które będziesz rozłupywał.

Jeśli pracujesz głównie z twardszym drewnem - cedrem lub dębem - będziesz chciał wyższego tonażu. Ale jeśli masz tendencję do pracy z bardziej miękkim drewnem, takim jak świerk lub sosna, wtedy będziesz miał więcej pożytku z mniej wydajnej łuparki. Będzie ona również kosztować Cię mniej paliwa i będzie łatwiejsza w obsłudze i konserwacji niż opcja o większej mocy.

Należy również określić, czy chcą Państwo model poziomej czy odwróconej rozłupywarki. Głównym czynnikiem jest tutaj wielkość Twojej załogi. Rozłupywarki poziome są podobne do tradycyjnych rozłupywarek, co może uczynić je bardziej przyjaznymi dla użytkownika - zwłaszcza dla osób niedoświadczonych - ale wymagają pracy dwóch osób. Łuparki odwrócone do góry nogami mogą być używane przez jedną osobę i nadal skutecznie wykonywać swoją pracę. Operator opuszcza rozłupywarkę nad kłodę, blokuje ją w miejscu, podnosi i wpycha do ostrza.

Istnieją również różne względy bezpieczeństwa z każdym typem rozłupywarki, więc upewnij się, że rozumiesz właściwe użytkowanie przed użyciem jakiegokolwiek typu rozłupywarki. Istnieją również pewne różne kwestie konserwacyjne, o których należy pamiętać przy stosowaniu rozłupywarki do góry nogami w porównaniu z rozłupywarką poziomą. Dlatego też, jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja była trwała, upewnij się, że dokonałeś przeglądu potrzeb rozłupywarki.