Środa, 22 maja 2024

8 wskazówek i trików dotyczących używania łuparki do drewna

15 lutego 2021

Korzystanie z łuparki do drewna wydaje się proste w teorii, włóż kłodę i naciśnij go. Ale są niuanse, aby uzyskać jak najwięcej z łuparki, czy to zwiększając jej moc rozłupywania, czy też unikając uszkodzeń dzięki najlepszym praktykom. W tym artykule podzielimy się kilkoma poufnymi wskazówkami i sztuczkami, które my, którzy regularnie rozłupujemy kłody, znamy i które pozwolą utrzymać Twoją rozłupywarkę w najlepszej formie przez wiele lat.
 
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak najlepiej wykorzystać swoją rozłupywarkę, uniknąć uszkodzeń lub dowiedzieć się o niezbędnych rzeczach do użytkowania swojej rozłupywarki.
 
Porady i wskazówki dotyczące łuparki do drewna
  1. Używaj ogranicznika. Zdziwisz się, ile czasu oszczędza to na jeden cykl, a jeśli tniesz całą stertę kłód, może to potencjalnie zaoszczędzić godziny.
  2. Staraj się rozłupywać kłody nieco poza środkiem. Środek jest najgęstszą częścią kłody, co czyni ją najtrudniejszą do rozłupania. Jeśli wycelujesz nieco poza środek, Twoja łuparka będzie miała o wiele łatwiej.
  3. Używaj oleju dobrej jakości. Nie tylko będzie on trwalszy na dłuższą metę, ale zapobiegnie utracie mocy łuparki i utrzyma ją w doskonałej formie na dłużej. 
  4. Utrzymuj wszystkie sęki w drewnie skierowane ku górze. Jak na pewno wiesz, sęki są największym problemem, z którym borykają się rozłupywarki. Utrzymując je skierowane ku górze, utrzymujesz ostrze równolegle do sęka. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować uszkodzenie łuparki poprzez wygięcie ostrza i/lub ramienia pchającego. 
  5. W miarę możliwości należy unikać rozłupywania sezonowanych kłód. Zielone kłody są nie tylko łatwiejsze do rozłupania ze względu na wyższą zawartość wilgoci, ale twardość sezonowanego drewna uniemożliwia gładkie rozłupanie, raczej wchłonie ono nacisk i nagle pęknie, potencjalnie zamieniając Twoją kłodę w drewnianą bombę z drzazgami, a to jest jeden ze sposobów, w jaki można spowodować obrażenia. (Rozłupane zielone kłody również szybciej się sezonują)
  6. Kup stojak, to się opłaca. Nie tylko pomaga on w poruszaniu się, ale także zapobiega uszkodzeniom pleców spowodowanym skręcaniem i obracaniem się przy próbie użycia łuparki na podłodze.
  7. Ochrona jest ważna. Rękawice jeszcze bardziej.
  8. I być może najważniejsze, utrzymuj splitter w poziomie. Niepoziomy rozłupywacz po prostu nie będzie się rozłupywał, ponieważ olej hydrauliczny nie może przepływać prawidłowo, i to jest zdecydowanie największa rzecz, na której ludzie się łapią.
I na koniec, to nie tyle wskazówka, co rada, zamknij śrubę odpowietrzającą, jeśli przenosisz rozdzielacz, chyba że chcesz mieć olej wszędzie.